Dnes je štvrtok 13. jún 2024, 8:37  |  Meniny má Anton, v ČR Antonín  |  Zajtra má Vasil, v ČR Roland ENGLISH
vlajka 66. majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji vo Švédsku
26. apríl - 11. máj 2002  [ Göteborg:Jönköping:Karlstad ]
Základná časť
Kvalifikačná časť
Play off
Štatistiky
Zostavy
Galéria
Ohlasy tlače, trénerov a hráčov
Ohlasy po finálovom zápase Slovensko - Rusko  

DPA (Nemecko): "Dva roky po striebre oslavujú Slováci historické zlato, ktoré vybojovali v súboji s rekordérom v počte majstrovských titulov Ruskom."

idnes.cz (Česko): "Slováci dokončili svoju spanilú jazdu a dosiahli historický úspech. Nezlomil ich ani vyrovnávajúci gól 5 minút pred koncom."

APA (Rakúsko): "Majstrovský titul pre Slovensko! Bondra vybojoval pre Slovákov titul. O ďalšie góly sa postarali jeho kolegovia z NHL Ľ.Višňovský a M.Šatan."

SI (Švajčiarsko): "O osude zápasu rozhodol Bondra. Slováci boli herne aj korčuliarsky lepší ako Rusko."

ČTK (Česko): "Prvé zlato v slovenskej histórii. Slováci začali s veľkou podporou v hľadisku ofenzívne a oplatilo sa im to ..."

hokej.cz (Česko): "Delovka zápästím slovenského "Jánošíka" Bondru rozhodla o ich prvom titule. Rusi síce vyrovnali, ale pohár mieri právom k našim východným susedom!"

Reuters (V.Británia): "Peter Bondra zabezpečil Slovensku prvú zlatú medailu v histórii. Slováci absolvovali na ťažkej ceste k titulu náročné súboje - vo štvrťfinále s olympijskými víťazmi z Kanady a v semifinále s domácim Švédskom."

NHL.com (USA): "Slováci sú majstri sveta! Po 66-tich rokoch prelomili Slováci hemagógiu veľkej šestky!"

L’Equipe (Francúzsko): "Slováci potvrdili, že úspech v Petrohrade nebol náhodný. Po impozantnom víťazstve pokračujú Slováci v tradícii bratského národa."

Český rozhlas (Česko): "Titul MS patrí Slovákom zaslúžene!"

Canadian Press (Kanada): "Z elitnej šestky sa stala supersedmička. Slovensko sa rehabilitovalo zo Salt Lake City a získalo svoj prvý titul majstra sveta. Desať rokov po rozdelení Česko-Slovenska sa sen Petra Šťastného o zviditeľnení Slovenska na hokejovej mape konečne splnil."

Gazeta (Rusko): "Sto sekúnd slovenského šťastia. O osude zápasu rozhodol rodák z ukrajinského Lucka Peter Bondra 100 sekúnd pred koncom. Rusko sa však za tím nemusí hanbiť, lebo odohralo kvalitné zápasy aj proti Čechom vo štvrťfinále a Fínom v semifinále."


Hviezdy slovenského hokeja sa obetovali pre kolektív  

Historický úspech slovenského hokeja, prvenstvo na majstrovstvách sveta vo Švédsku, sa zrodil tri mesiace po historickom prepadáku na zimnej olympiáde v Salt Lake City (13.miesto). Vo svetovej hokejovej špičke je hrana medzi úspechom a neúspechom ostrá. Keď ju na svetovom šampionáte na švédskom ľade prešlo Slovensko vo štvrťfinálovej dráme s Kanadou (z 0:2 na 3:2), akoby z mužstva spadol tlak zodpovednosti. Dostalo krídla, skvelí vodcovia Šatan, Bondra, Pálffy ho dvíhali do výšin. V semifinále so Švédskom ležal tlak na domácich a naši to využili, z 0:2 so šťastím vyrovnali na 2:2 a v samostatných nájazdoch skvelý Lašák vychytal Tri korunky – Pálffy s Lintnerom poslali Švédov do malého finále s Fínskom. Hráči z NHL Bondra, Višňovský, Šatan zariadili naše góly v rozhodujúcom súboji s Ruskom o zlato a najmä Bondrov víťazný zásah 100 sekúnd pred koncom vojde do histórie slovenského hokeja.

Všetky tri zápasy v play off s hokejovými mocnosťami sa skončili jednogólovým rozdielom, o všetkých 10 streleckých zápisov sa zaslúžili hráči NHL. Bondra (4 góly), Šatan (3), Višňovský (1), Országh (1), Pálffy (1) prišli na ľad. V správnej chvíli pomohli tímu.

Keby niekto v príprave pred MS spomínal zlaté medaily, asi by to vyznelo ako vtip. S výberom extraligových hráčov, doplnených o hokejistov z českých klubov, prehralo Filcovo mužstvo dva razy so Švédskom (2:4, 1:4), dostalo výprask v Česku (1:5) a potom prehralo aj doma (0:2, ale keď ho začali dopĺňať ďalší hráči z európskych klubov, prichádzal aj optimizmus (v Česku 4:4, vo Švajčiarsku 6:1 a 3:3).

Vo Švédsku nasledovalo deväť stupňov k vrcholu: Poľsko 7:0, Ukrajina 5:4, Fínsko 1:3 – Švédsko 2:1, Rakúsko 6:3, Rusko 6:4 – Kanada 3:2, Švédsko 3:2, Rusko 4:3.

S hráčmi NHL v zostave vyšiel v základnej skupine na majstrovstvách sveta ako psychicky najťažší zápas s Ukrajinou, po prvom veľkom víťazstve nad Švédskom v kvalifikačnej časti práve Slovensku pripadol nepriaznivý žreb – na štvrťfinále muselo cestovať 260 km do Karlstadu a navyše deň po dueli s Ruskom.

Nepriaznivé okolnosti mužstvo nerozladili, skôr naopak – zocelili. Zostavu doplnili útočníci Pálffy so Stümpelom, spolu s Bondrom vytvorili najúdernejšiu trojicu MS. Po Kanade bolo počuť veľké vydýchnutie, potom už obrovské odhodlanie doviezť medailu a vo finále sa už naši hokejisti neuspokojili so striebrom. Tam bol aj podľa trénera Filca rozdiel medzi finále v Petrohrade 2000 a v Göteborgu 2002.

Slovenský kouč mal dobrú ruku pri výbere hráčov, okolo kapitána Šatan vytvorili jednoliaty tím. Ján Filc dobre vedel, prečo do neho dotiahol 37-ročného veterána Baču i 22-ročného mladíka v bránke Staňu. Partia bola základom úspechu, osobnosti ju viedli správnym smerom. Bondra v 34 rokoch prišiel na svoje prvé MS a hneď so zlatým koncom.

Útok v mužstve Slovenska prestavoval tak ako v minulosti najväčšiu silu, ale brankár už nebol slabinou a trhlinky v obrane zakryli všetci. Aj Pálffy s Bondrom sa vrátili za Lašákovu bránku, aby pomohli, keď bolo treba, a vzápätí útočili na druhej strane. Hviezdy sa obetovali pre kolektív.

Svetová šestka (Kanada, USA, Česko, Švédsko, Fínsko, Rusko) sa definitívne rozrástla na sedmičku a prezident Medzinárodnej hokejovej federácie René Fasel priznal, že chyba, keď našu reprezentáciu na zimnej olympiáde v Nagane a v Salt Lake City zaradili do predkola, sa už nebude opakovať.

Slovensko prežíva vďaka hokeju krásne dni, reprezentácia na MS dostala do varu celý národ. Časom však nastúpi realita. Najlepší hráči sa rozpŕchnu do sveta a na domácu Extraligu prídu dvojtisícové návštevy. O rok na MS vo Fínsku môžu obhajcov titulu zachrániť znova hokejisti z klubov NHL a legionári z Európy.


Zdroj: SME
Sokolov bol na Slovákov prikrátky  

Slovenskí hokejisti doteraz na majstrovstvách sveta nikdy nevyhrali nad Ruskom, ale vo Švédsku to dokázali hneď dva razy. Najprv v zápase v kvalifikačnej časti, kde o nič nešlo (6:4), a potom aj vo finále, kde išlo o všetko (4:3). Zborná si odniesla striebro, prvá medailu po ôsmich rokoch.

Za najlepšieho brankára MS vyhlásili funkcionári z Medzinárodnej hokejovej federácie 30-ročného Rusa Maxima Sokolova a ten s ťažkými nohami korčuľoval, aby si prevzal cenu. Vo finále nepodržal svoj tím, páni z IIHF urobili unáhlené rozhodnutie. "To, že ma vyhlásili za najlepšieho brankára šampionátu, je príjemné. Ale finálového zápasu sa toto ocenenie netýkalo," priznával svoj slabší deň Sokolov. "Zlatá medaila nevisela vysoko. No ja by som musel lepšie zachytať."

"Na začiatku som bol nedostatočne skoncentrovaný," vravel o prvom zásahu obrancu Višňovského už v 22. sekunde. "Pri štvrtom góle Bondru 100 sekúnd pred koncom zasa trochu stuhnutý, keďže predtým sa dlhší čas hralo na druhej strane klziska. Bola to moja chyba, nemal som tú strelu pustiť."

Novinári sa po finále chceli dozvedieť, čo sa dialo v ruskej šatni. "Kabína je naša skrytá komnata. O tom sa vonku jednoducho nehovorí," vravel ruský brankár.

Tréner Boris Michajlov prezradil, že v základnej časti i v zápasoch II. Fázy ruský tím neodvádzal najlepšie výkony. "Trochu sme tak uspali konkurenciu," zamieril pozornosť na šokujúce štvrťfinálové víťazstvo nad Českom (3:1). V semifinále s Fínskom sa hrdinom zápasu stal Sokolov v samostatných nájazdoch. Na strely slovenských útočníkov vo finále však bol ruský brankár krátky.


Zdroj: SME
Hokejisti sú príkladom pre celé Slovensko  

Manažér slovenskej hokejovej reprezentácie Peter Šťastný už pocity majstra sveta pozná, s tímom Československa triumfoval na svetovom šampionáte v Katoviciach 1976 a vo Viedni o rok neskôr.

"Slovensko vyhralo v Göteborgu úplne zaslúžene," vravel spokojný po finálovej bitke s Ruskom. "Naše mužstvo ukázalo obrovskú vnútornú silu, keď vo štvrťfinále play off obrátilo zápas s Kanadou z 0:2 na 3:2, v semifinále sa ocitlo v podobnej situácii proti domácemu Švédsku a vo finále sa vyrovnalo s kritickým stavom po vyrovnaní na 3:3. Nič nás tu nedokázalo zlomiť."

Aj keď Rusi stiahli dvojgólový náskok Slovenska v poslednej tretine, Peter sa nevzrušoval. "Bol som úplne pokojný. Len som si vravel – nechcem trestné strieľania. To by bola lotéria. Veril som, že sa ešte preberieme, lebo v tretej tretine sme začali hrať pasívne. Je to psychická záležitosť, niekedy sa to stáva. Ale opäť nastúpili hráči ako Bondra, Pálffy, Šatan."

P.Šťastný bol v sezóne NHL v neustálom kontakte s našimi hráčmi, nakoniec nastúpilo v zostave dvanásť hokejistov zo zámoria. "Vážim si, že títo chalani prišli a hrali s chuťou. Chceli odčiniť neúspech zo Salt Lake City, kde sa udiala veľká nespravodlivosť voči Slovákom, a nie je krajšia odpoveď, akú sme dali," zdôraznil manažér národného tímu.

Najväčší hokejový úspech Slovenska potom rozviedol v širších súvislostiach: "Je to nasledovania hodný príklad nielen v športe, ale aj v politike, v ekonomike, v iných oblastiach. Vidieť, že tam, kde je kolektív, kde všetci ťahajú za jeden povraz, tam sa dajú dosiahnuť úspechy. Treba trpezlivosť a hlavne obetavosť jeden pre druhého."

Hymnu víťazného mužstva majstrovstiev sveta si 45-ročný P.Šťastný zaspieval s hrdosťou: "Bol som namäkko, veľmi pokorený. Vravel so si, že to je skoro nemožné. Ale ak človek nemá veľké ideály, tak ich nemôže dosiahnuť. Urobili sme to, o čom sníva každý tréner či manažér – jednoliaty kolektív postavený na jednotlivcoch ochotných odovzdať všetko pre kolektív, disciplínu. Chalani boli ochotní zastavovať strely aj zubami a to sa prenášalo na všetkých. Máme dvadsaťšesť hokejových hrdinov."


Zdroj: SME
Konečne došlo na Šťastného Božie mlyny  

Slovenskí hokejisti utrpeli v minulosti nejednu neľútostnú facku osudu. Po rozdelení federácie pripadli nástupnícke práva Česka a Slovensko sa muselo na hokejové výslnie predierať z najnižšej C-kategórie.

Kultová osobnosť Peter Šťastný vždy kriesil ubolené duše, že každé utrpenie sa raz premení na vykúpenie. Podľa neho Božie mlyny melú spravodlivo, i keď niekedy v dlhšom časovom horizonte.

Aj Fíni za dve desiatky rokov vyplakali jazerá sĺz, kým sa dočkali vytúženého zlata v Štokholme 1995.

Keď Petrovi Šťastnému v predĺžení štvrťfinálového zápasu na olympiáde v Lillehammeri 1994 v gólovej šanci o pár centimetrov skĺzol puk, slovenská kabína v hale Hakon mlčala nešťastná po ruskom smrtiacom góle až do polnoci v nerozšnurovaných korčuliach. Odborníci nás hladkali, že sme hrali najkrajšie, útočne. Aj vtedy Peter videl v športovej traume pozitívny vklad, že jeho nasledovníkom sa investované márne úsilie zúročí.

Na ďalšej olympiáde v Nagane 1998 sa z hľadiska bezmocne pozeral na utrpenie spoluhráčov Pálffy aj s ďalšími hviezdami NHL, nedávno, vo februári v Salt Lake City nemecká obranná hrádza pochovala náš sen skôr, ako sa do dejiska hier zletela kompletná Filcova partia.

Pred dvoma rokmi sme v petrohradskom finále majstrovstiev sveta znovu raz zomreli na krásu. Slováci hrali, Česi chladnokrvne trestali naše chyby. Brankár Jano Lašák plakal po hlúpom prvom góle spoza bránky a so striebornou medailou na krku sľuboval, že to raz všetkým ľuďom vráti.

Slovenský hokej dospel a zaslúžene vykorčuľoval až do zlatého neba.


Zdroj: SME
V Turíne sa nebudú opakovať chyby z minulých ZOH  

Šéf Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHT) René Fasel na tlačovej besede v Göteborgu oznámil, že český výrobca automobilov Škoda predĺžil sponzorskú zmluvu na majstrovstvách sveta na ďalších päť rokov až do roku 2007 a potom v presscentre odpovedal na naše otázky. Rodák zo švajčiarskeho Fribourgu (51 r.) je na čele IIHF od roku 1994, teraz žije s rodinou v španielskej Barcelone. Vyštudovaný zubný lekár je polyglot, najprv sa spýtal: "A v akej reči sa budeme baviť. Ponúkam angličtinu, nemčinu, francúzštinu, španielčinu – po slovensky, žiaľ, ešte neviem." Malý chlapík s fúzikmi pristal na anglický jazyk.

Slovensko hralo po dvoch rokoch opäť vo finále majstrovstiev sveta. Nemáte dojem, že si zaslúži, aby na zimnej olympiáde hralo v hlavnom turnaji, a nie v predkole bez najlepších hráčov?

"Viem, že táto otázka Slovákov trápi. Nie je to však len záležitosť IIHF, ale aj zámorskej NHL, hráčskej asociácie NHL i Medzinárodného olympijského výboru. Určite budeme na tom pracovať a nájdeme riešenie. Treba si uvedomiť, že systém turnaja v Nagane 1998 a v Salt Lake City 2002 pochádza z roku 1996. Dozrel čas, aby sa zmenil. Aby sme na zimnej olympiáde v Turíne o štyri roky neurobili tie isté chyby."

Ako ste vnímali mužstvo Slovenska na majstrovstvách sveta?

"Aj z hľadiska cítiť, že je to vynikajúca partia. Pri samostatných nájazdoch v semifinále so Švédskom sa celá lavička pochytala za ramená, všetci boli ako jeden. To sa nedá prehliadnuť. V kolektívnom športe je duch vnútri tímu mimoriadne dôležitý a v súboji vyrovnaných súperov často rozhodujúci."

A hráči v slovenských dresoch?

"Hm, v hľadisku som si labužnícky vychutnával pohyb Pálffyho, Bondru, Šatana, ak spomeniem len najväčšie hviezdy. Vedeli strhnúť ostatných, udivili svet. Viem si predstaviť, čo sa deje na Slovensku. Vaši ľudia môžu byť na týchto hokejistov právom hrdí!"


Zdroj: SME
Vyhľadávanie
na tejto stránke
na webe


Copyright © 2002-24 Flexi Systems. Info. Time 0.003 s